Jak ulevit očím a krční páteři-častá práce na počítači

    Zrak a krční páteř jsou  velmi namáhány při sedavé práci u monitoru počítače.
RADA 1-KRČNÍ PÁTEŘ: základní pomoc je neuvěřitelně jednoduchá a účinná a divím se, že za ta léta tolik žen zbytečně trpí bolestmi hlavy a šíje. Sežeňte si podložku pod monitor (například starou krabici pokryjte provizorně ubrusem)  podle výšky stolu od 15 cm a vyšší. Horní hrana monitoru má být přibližně 5cm nad úrovní očí. Vzdálenost monitoru na předpaženou ruku t.j. asi 70cm.

Světlíková rada paní Jany:

Vezměte asi litrový hrnek nebo kastrůlek, nasypte do něho světlík lékařský, přelijte vroucí vodou, nechejte asi čtvrt hodinky louhovat a inhalujte. Je důležité, aby pára šla rovnou na otevřené oči. Ani nemrknete a uvidíte, jak to okamžitě účinkuje. Je to úplná nádhera. Každý večer si vařím světlík a den ode dne mě oči stále méně bolí. Dokonce se mi pomalu ztrácí i ekzém kolem očí. Vyzkoušejte, doufám, že z toho budete tak nadšeni jako já. Konečně úleva - a téměř zadarmo. Všechny Vás zdraví Jana

RADY PRO TY, CO ČASTO PÍŠÍ:
SOFTWAROVÁ RADA.: některé texty není nutné opisovat. Například ofocené či naskenované  texty umí převést do Wordu OCR programy-například AbbyFineReader apod. Dodávají se často i při koupi skeneru.
Existují už programy, kdy můžete počítači text nadiktovat, ale zatím jsou drahé.
PÍŠETE-LI podle předlohy, tak pro  předlohu, ze které opisujete si pořiďte držák (jako držák na partituru) tak, aby předloha stála šikmo -vedle obrazu monitoru. Musí být  dostatečně osvětlená. OPĚRKA ŽIDLE má být podle výzkumů DOZADU pod úhlem 105 stupňů. Klávesnici umístěte ŠIKMO tak, že její spodní strana (je blíže k vám) je asi o 4cm výš než ta vzdálenější. Ruce uvolěné v zápěstích.
 ŽIDLI nesmíte mít příliž měkkou ani tvrdu-způsobuje bolesti páteře.
   Po této úpravě sekretářky a účetní za několik týdnů zjistíte, že Vás méně často bolí hlava.
 ULEVIT OČÍM- Podrobnosti klikněte na ZOOBRAZIT CELÉ.

RADA 2-OČI: Předpokládám, že už nepoužíváte starý-blikající monitor! Je to spolehlivý způsob, jak si zajistit větší dioptrie, slzení a pálení očí! Pokud nemáte LCD,  ověřte nastavení monitoru-platí pro Windows XP takto:
1/Klikněte  pravým na volné místo PLOCHY (mimo ikonu)
2/ z podnabídky vyberte Vlastnosti
3/ v novém okně vpravo nahoře Nastavení
4/ vpravo dole Upřesnit a pak nahoře z podnabídky dejte monitor a přečtěte, jaká je nastavená frekvence. Nastavte alespoň 75hz a dejte ok. Pokud se tam neobjeví žádná volba frekvence a nebo nejde nastavit výš, nemáte vhodnou grafickou kartu, nebo není doinstalována a nebo vyhoďte monitor!

DALŠÍ ŠETŘENÍ OČÍ PRO TY, CO ČASTO ČTOU     
  Pokud nepotřebujete nic psát ale musíte hodně číst, pak  je  nejlepší použít prg do Wordu, který Vám hezkou češtinou přečte jeho obsah. Dlouhý text-například z internetu si nakopírujete do Wordu. Na trhu jsou už kvalitní čtecí programy. Obrovskou výhodou je také možnost volného pohybu či chůze při poslechu. 

Nejlepší program s krásnou výslovností je Linguatec voice Reader na http://www.linguatec.cz/products/tts/voice_reader
  Denní světlo má na monitor přicházet zleva-bez odlesků.POZOR na dvojí světlo: míchá-li se dvojí světlo např. světlo zářivek s denním, trpí více oči. PAMATUJTE, že pokud je to možné-vždy vítězí dostatečné DENNÍ SVĚTLO ale zároveň oči velmi namáhá  jeho kombinace se světlem zářivek.
 NASTAVENÍ SOFTWAROVÉ (nastavení trvá jen pár sekund!)
  Uživatelé neví, nebo si neumí donastavit barevná pozadí Windows , Wordu, Excelu. Je-li vhodně sladěna BARVA POZADÍ, BARVA PÍSMA A VELIKOST PÍSMA, oči jsou šetřeny, zvláště, je-li umělé světlo nebo šero. NEJčastější bílé pozadí NENÍ ŠTRNÉ PRO OČI zvláště, je-li přítmí. Optimální je šedé pozadí a černé písmo nebo při jiném světle tmavě zelené a světle šedé písmo. Věnujte svůj čas experimetům tohoto nastavení, má to přímý vliv na Vaši únavu a bolesti hlavy.  Pokud používáte Word či Excel, vytvořte si tři makra pro 3 možné změnu barev podle úrovně okolního  světla. Jiné makro použijte večer, jiné ráno, jiné v poledne-viz níže.
POKUD VÁS ČEKÁ DELŠÍ PSANÍ TEXTŮ:
1/ NASTAVENÍ VE WORDU: (barvu pozadí navolte ZKUSMO podle intenzity  světla)
    Klikněte nahoře na Formát, v podmenu na Pozadí a dejte světle šedé.
        Máte-li dlouhé a únavné psaní, nejprve:
a/ dejte šedé pozadí a ZÁMĚRNĚ VELKÉ PÍSMO např velikost 16 
b/ opište celý text
c/ písmo až potom zmenšete na požadované
d/ zarovnejte text a odstavce dle požadavků.
Proces nastavování si můžete zautomatizovat pomocí MAKER. Můžete mít více maker a více barev pro pozadí. Během dne, jak se mění světlo pak jen stisknete klávesovou zkratku-proběhne makro a změní se bravy.
2/ NASTAVENÍ SYSTÉMOVÉ BARVY OKEN A VELIKOSTI PÍSMA:
  a/Klikněte  pravým na volné místo PLOCHY (mimo ikonu)
b/ z podnabídky vyberte Vlastnosti
c/ v novém okně vpravo nahoře Vzhled a postupně ponastavujte, co je třeba.
1/ NASTAVENÍ V EXCELU pro danou oblast:
a/ označte tahem myši danou oblast (levé tlačítko držíte stisklé a táhnete myš požadovaným směrem)
b/ kliknout pravým a z podnabídky vyberte Formát buněk a pak dejte nahoře Vzorky a vyberte vhodnou barvu pro oblast. Z podnabídky Písmo si vyberte větší písmo.

 

Chci poradit zdarma
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one